Surowiec drzewny należy do najstarszych i powszechnie używanych materiałów do budowy wykorzystywanych przez człowieka. Choć dziś już częściej do budowy wykończeniowej (oczywiście nie tylko),nie traci na swoim uroku i funkcjonalności.
Tradycyjnym gatunkiem drzewa, wykorzystywanym również szeroko w stolarstwie gatunki zarówno drzew liściastych i iglastych, takich jak: sosna, dąb, olcha, brzoza, buk, jesion, klon, świerk i inne.
Bardzo popularne stają się również drzewa egzotyczne. Są to na przykład: balsa, kauczukowiec, mahoń, badi, merbau, teak i inne. Dziś w wielkim skrócie chciałbym zaprezentować kilka odmian drzewa egzotycznego, z którym mam czasem okazję pracować.
Drewno tekowe - teak
Bardzo często teak wykorzystywany jest jako fornir do powierzchni meblowych, jak również do produkcji podłóg czy tarasów. Ciekawe zastosowanie tego drewna odnaleźć można również w meblach łazienkowych (np. półkach czy elementach drewnianych takich jak szafka pod umywalkę). Jego zaletą jest dość wysoka odporność na warunki atmosferyczne.
Dla ciekawostki: polskie statki "Dar Pomorza" czy "Fryderyk Chopin" posiadają drewniane tekowe pokłady.
Merbau
Drzewo wykorzystywane bardzo często do produkcji podłóg, co dobrze obrazuje współczesny asortyment w dużych marketach budowlanych. Merbau jest twardszym drzewem niż np. dąb, w związku z czym często używany jest również jako materiał na schody czy tarasy. Poza tym dość ciekawy jest jego odcień, który wpada w lekkie odcień pomarańczowy.
Mahoń
Mahoń stosuję często jako okleina na drzwi wewnętrzne czy szafy. Mahoń ma kilka odmian (amerykańskich i afrykańskich). Ponieważ jest drewnem mało odpornym na warunki atmosferyczne, raczej stosuje się go wewnątrz.
Dla ciekawostki: mahoń bywa wykorzystywany również do budowy instrumentów muzycznych (strunowych).
Interesujący wpis, nie tylko dla rzemieślników stolarki, ale także wszystkich miłośników drewna i tworzonych z niego mebli, dekoracji, czy też elementów mieszkań i domów.
OdpowiedzUsuń